Toksyczne relacje.

| by | Uncategorized | 0 comments:

Człowiek z natury jest istotą stadną, co jednocześnie wiąże się z potrzebą bliskości i posiadania przyjaznych ludzi wokół, którzy są źródłem radości, swobody i poczucia bezpieczeństwa.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy osoby z bliskiego otoczenia są źródłem negatywnych emocji?

Toksyczni ludzie są wśród nas. Niekiedy bardzo blisko. Może to być matka, przyjaciel, szef, współpracownik czy znajomy zarzucający nas swoimi problemami.

Jak rozpoznać, kto działa na nas destrukcyjnie?
Warto zadać sobie w tym celu kilka pytań:
Czy kontakt z tą osobą wprawia Cię w zły nastrój?
Czy czujesz się osądzany przez tą osobę?
Czy czujesz, że ta osoba zabiera Ci „tlen” lub „przestrzeń”?
Czy masz ochotę uciec przed tą osobą?
Czy zdarza Ci się unikać kontaktu z tą osobą?
Czy w kontakcie z tą osobą zachowujesz się inaczej niż zwykle?

Najważniejsze jednak pytanie, które sobie zadaj to: Jakbyś się czuł, jakbyś nie musiał tej osoby więcej spotykać ani rozmawiać?
Jeśli odpowiedź będzie dla Ciebie jednoznaczna – dostarczy Ci ten stan pozytywnych emocji (np. będę odczuwać spokój i ulgę, będę odczuwać swobodę itp.) pora coś zrobić z tą relacją, bo prawdopodobnie relacja ta jest Twoim wampirem energetycznym.

Toksyczna osoba bardzo często działa w ukryciu, wysysając ze swojej ofiary radość życia. Osoba taka na siłę szuka problemów, stosuje taktyki manipulacyjne, zazdrości, interesuje się nachalnie Twoim życiem, narusza Twoją przestrzeń, zabiera Ci swobodę w mówieniu: „czego chcę i kiedy chcę.”

Jaki kolejny krok możesz zrobić?

Uświadomienie sobie toksycznej osoby w swoim otoczeniu to dopiero pierwszy krok. W życiu jednak mało, co jest białe i czarne. Często nie jesteśmy w stanie wykluczyć takiej osoby ze swojego otoczenia argumentując to powiązaniami rodzinnymi czy też zaprzeczeniem toksyczności danej osoby – trudno jest nam przyznać się przed samym sobą, że przyjaciel, którego znam od 15 lat lub partner, z którym żyjemy od 10, działa na nas wyniszczająco. Biorąc pod uwagę powyższe możliwości to rozpoznanie toksycznej osoby to dopiero pierwszy krok, kolejny to decyzja i działanie – radzenie sobie z taką osobą lub usunięcie jej ze swojego otoczenia.

O drugim kroku będzie w kolejnym wpisie.