Kolekcja znajomych na Facebooku.

| by | Uncategorized | 0 comments:

Setki znajomych na koncie. Znają się tylko z postów na Facebooku. Nie widzieli się nigdy na żywo lub widzieli się raz czy dwa. Często nie znają swojego głosu, nie widzieli swojego spojrzenia, nie wiedzą jak się śmieją lub wkurzają. Znają się ze zdjeć na tablicy FB. O kim mowa? Kolekcjonerzy znajomych na Facebooku – to grupa ludzi, która kolekcjonuje wirtualnych znajomych wg zasady „czym więcej tym lepiej”. O co w tym chodzi?

Przyczyn tego zjawiska jest sporo. Relacje międzyludzkie stają się wyjałowione, brakuje w nich … człowieka. Komunikacja przechodzi do internetu a przy tym jednocześnie wiele osób odczuwa silną potrzebę bycia „fajnym” i akceptowanym w nowej przestrzeni. Kolejną przyczyną kolekcjonowania znajomych na FB jest osiąganie jak największej liczby lajków – które bardzo często są narzędziem zwiększania poczucia własnej wartości. Na szczęście jest na tym świecie wybór i mamy możliwość korzystania z innych, mniej próżnych form „bycia fajnym” czy budowania własnego JA niż liczba znajomych na Facebooku.

Ja swoje porządki na prywatnym koncie na Facebooku mam już za sobą. Zrobiłem to poprzez dodanie posta o treści: „Sobota – dzień porządków;). Postanowiłem zrobić dzisiaj porządki w liście znajomych na facebooku. Chcę by mój priv FB był przestrzenią dla osób z którymi znam się bardziej niż tylko z imienia. Usuwam znajomości które są wirtualne lub typowo zawodowe. Jeśli zostaniesz usunięty przeze mnie: nie oznacza to, że Cię nie lubię ale oznaczać to może, że nie znamy się wystarczająco dobrze bym czuł się nadal komfortowo wrzucając od czasu do czasu zdjęcie „swojego tyłka” mając świadomość, że go oglądasz!:) Miłej soboty!”.

Skąd potrzeba porządków? Nim się spostrzegłem pewnego dnia miałem na swoim prywatnym koncie ponad 250 znajomych. Pewnej soboty postanowiłem zrobić w tym zakresie porządek i usunąłem konta znajomych, które były mi dalekie z rożnych względów. I co od tego czasu się wydarzyło? Mój prywatny Facebook stał się przestrzenią na której bez skrępowania wrzucam co chcę i kiedy chcę osobom z którymi znam się bardziej niż z imienia i nazwiska (posiadam 144 znajomych). Jednych dodaję, innych usuwam. Życie.

Badania naukowe w zakresie optymalnej liczby znajomych na facebooku wskazują, że 150 osób to optymalna liczba znajomych – tylko wówczas rzeczywiście ich kojarzymy i jesteśmy w stanie wchodzić z nimi w interakcję. Oczywiście niech nie będzie to wyznacznik do usuwania znajomych ale tym wyznacznikiem niech będzie nasz komfort i jakość tych relacji!

‪#‎Życie_Ma_Smak_I_Zapach‬